English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: شنبه ١١ آذر ١٤٠٢

 

 

گروه کارشناسی فرآورده های گیاهی از سال 1360  در معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي بصورت رسمی فعالیت خود را را آغاز نمود و  در سال ۱۳۷۶ ، اداره داروهای گیاهی در چارت سازمانی معاونت غذا و دارو به عنوان یکی از ادارات تابعه اداره کل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر به رسميت شناخته شد.

با افزايش تنوع فرآورده‌هاي طبيعي، براي تمركز بيشتر بر روي اين فرآورده‌ها در دي‌ماه ۱۳۸۵، اداره داروهای گیاهی به اداره داروهاي طبيعي تغيير نام يافت.

 با عنایت به بند(ه ) ماده ۳۴ قانون برنامه پنجم توسعه و ابلاغ سند توسعه طب سنتی ایرانی – اسلامی و توسعه روزافزون این فراورده ها در خرداد ماه ۱۳۹۲ اداره کل نظارت و ارزیابی داروهای طبیعی و سنتی تشکیل و در مهرماه همان سال با ادغام فراورده های مکمل ”اداره کل فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل“ تشکیل گردید.

اداره امور فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی ارومیه در اردیبهشت ماه سال 97 از مدیریت دارو و مواد مخدر منفک و بصورت اداره مستقل آغاز بکار نموده است.

اهداف تشکیل این اداره:

1- اهتمام به مديريت دانش در بخش نظارتی فرآورده های طبیعی، سنتی، مکمل تغذیه ای، ویژه متابولیک، شیرخشک رژیمی و غذای ویژه

2- ارتقاء کیفیت و سلامت فرآورده های طبیعی، سنتی، مکمل تغذیه ای، ویژه متابولیک، شیرخشک رژیمی و غذای ویژه

3- افزایش خوداتكايي، اشتغال‌زايي و استفاده حداكثري از توان داخلي در حوزه فرآورده های طبیعی، سنتی، مکمل تغذیه ای، ویژه متابولیک، شیرخشک رژیمی و غذای ویژه

4- مشارکت حداکثری بخش خصوصی، تعاونی ها، نهادهای غیر دولتی و سرمایه گذاران خارجی و تاکید بر هماهنگی و انسجام بین نهادها

5- کاهش تصدی گری دولت، تقویت بخش خصوصی، حمایت از ایجاد و توسعه کمی و کیفی شرکت های تخصصی در زمینه فرآورده های طبیعی و داروهای طب ایرانی

6- افزایش سطح سواد و آگاهی اقشار تخصصی و غیر تخصصی جامعه

امید است با یاری حضرت حق و رهنمود های حکیمانه مقام معظم رهبری  و تلاش و حمیت همکاران محترم  و زحمتکش  و دعای خیر مردم عزیزمان بتوانیم در انجام وظایف محوله و نیل به اهداف عالی وزارت بهداشت که همانا تحقق و ارتقا هر چه بیشتر و بهتر سلامت آحاد مردم کشور عزیزمان می باشد موفق باشیم.