English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: چهارشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٩
-->

 

 

 

تعریف طب از دیدگاه ابوعلی سینا:

طب علمی است که به واسطه ی آن احوال بدن انسان شناخته می شود از جهت آنچه که موجب سلامتی و بیماری آن است تا صحت و سلامتی موجود را حفظ کند و در صورت از دست رفتن سلامتی، آن را به بدن برگرداند. طب سنتی در کشور ما پیشینه طولانی دارد و آثار آن در زندگی تک تک ما به گونه ای  نمایان است. در یخچال منزل بسیاری از ما انواع عرقیات گیاهی یافت می شود و در آشپزی ایرانی از ادویه هایی با عطر و طعم و خواص مختلف استفاده می شود. شاید این امر موجب شده تا ما به طب سنتی به عنوان یک علم تخصصی و آکادمیک نگاه نکنیم. اما این دیدگاه غلط صرفا یک ساده اندیشی بوده و چه بسا می تواند عواقب جبران ناپذیری را نیز به دنبال داشته باشد.

سلامتكده کجاست؟

مؤسسه ای است که طبق آیین نامه، دستورالعمل ها و مقررات وزارت بهداشت و درمان جهت ارایه خدمات طب ایرانی بر اساس حفظ تندرستی و با استفاده از تدابیر صحی و مرضی، فرآورده های طبیعی، ترکیبات جالینوسی و روشهای دستی به طور مستقل و یا به صورت ترکیبی برای پیشگیری، حفظ تندرستی، تشخیص و درمان بیماری ها تأسیس میگردد.

خدمات طب سنتی:

 خدمات طب سنتی مشتمل بر 3 گروه اصلی ذیل میباشد:

الف- تدابیر حفظ و ارتقاء تندرستی بر اساس اصول مندرج در متون طب سنتی

ب- روشهای دستی شامل فصد، حجامت، زالودرمانی، غمز، دلک، اسهال، قی، حقنه، آبزن و سایر روشهای دستی مندرج در متون طب سنتی

ج- تدابیر درمانی دارویی بر اساس مبانی طب سنتی

کادر درمانی یک سلامتکده حقیقی...

مجوز تأسیس یک سلامتکده طب سنتی فقط به یک پزشک داده می شود و در صورتی که چند نفر بخواهند به صورت گروهی یک سلامتکده طب سنتی تأسیس کنند بر طبق قانون باید نصف به علاوه یک افراد از فارغ التحصیلان گروه پزشکی باشند.

مسئول فنی یک سلامتکده حتما باید دارای مدرک تخصصی طب سنتی ایرانی باشد. بنابراین سلامتکده ها می توانند توسط دانشکده های طب سنتی با طی مراحل قانونی تاسیس شوند.

سلامتکده دارای داروخانه ای است که در آن فرآورده های طبیعی، گیاهان دارویی، داروهای گیاهی و فرآورده های مجاز طب سنتی ارائه می شود. البته ایجاد این داروخانه ها برای تاسیس سلامتکده الزامی نیست و در صورت نیاز سلامتکده دایر می شوند.

داروخانه طبیعی و سنتی صرفا تحت نظر مسئول فنی داروساز سنتی (ترجیحا داروساز با مدرک  PhD طب سنتی) مجاز به ارائه خدمات در مورد داروهای طبیعی و سنتی می باشد. این داروخانه مجاز به ساختن ترکیبات جالینوسی طب سنتی به صورت محدود و برحسب نیاز و صرفا برای مصرف بیماران مراجعه کننده به سلامتکده دارد و ارائه این فرآورده ها به خارج از سلامتکده ممنوع است و حتی مسئولیت حقوقی و کیفری دارد.

این ها فقط بخش کوچکی از قوانین و مقررات حاکم بر تاسیس یک سلامتکده طب سنتی هستند. وجود این قوانین برای حفظ و ارتقای سطح سلامت در جامعه و ارائه خدمات درمانی امری لازم و ضروری است.

سلامتی خود را جدی بگیریم!!!

حال باید بیاندیشیم که چطور بعضی افراد بدون داشتن مدرک تحصیلی و اطلاعات کافی و آکادمیک در زمینه طب سنتی به خود اجازه مشاوره، تجویز و تهیه فرآورده های طبیعی و حتی انجام اقدامات درمانی هم چون فصد، حجامت و زالو درمانی می کنند؟!

فرد مراجعه کننده به یک سلامتکده طب سنتی توسط پزشک متخصص این علم بررسی و معاینه می شود و پس از شرح حال گیری و تشخیص نوع مزاج فرد، اقدامات لازم جهت بازگرداندن سلامت فرد انجام می شود. در طب سنتی  درمان هر فرد مخصوص آن فرد می باشد و ممکن است تدابیر درمانی برای یک مشکل مشابه در دو نفر بسیار متفاوت باشد. در صورتی که در عطاری هایی که اسامی چون سلامتکده روی خود گذاشته اند و یا ادعاهای درمانی دارند برای هر مشکل یک توصیه و تجویز، چه بسا غلط و خطرناک وجود دارد.

قدم اول در طب سنتی اصلاح روش زندگی فرد است. تدابیری مثل تغییر رژیم غذایی، اصلاح الگوی خواب، شرایط محل سکونت، فعالیت بدنی و... که تمامی این دستورالعمل ها با در نظر گرفتن فاکتور هایی مثل سن، جنس و مزاج فرد داده می شوند. در بسیاری از موارد با رعایت همین نکات فرد بهبود پیدا می کند.

در مراحل و اقدامات بعدی تجویز غذاهای دارویی، داروهای غذایی و در مرحله نهایی اعمال یدی انجام می شود. تمامی این سخت گیری، حساسیت ها و ظرافت های درمانی دلالت بر پیچیدگی و گستردگی طب سنتی ایرانی دارد و نشانگر این حقیقت است که فردی بدون گذراندن دوره های تحصیلی لازم قادر به ارائه خدمات درمانی در حوزه طب سنتی و یا تهیه و فروش داروهای طبیعی و سنتی را نخواهد داشت. خوشبختانه در چندین سال اخیر سلامتکده های طب سنتی ایرانی در جای جای کشورمان در حال تأسیس هستند و افراد با مراجعه به این مراکز می توانند با اطمینان خاطر از خدمات درمانی سنتی، زیر نظر پرسنل مجرب بهره مند شوند و در صورت تجویز، داروهای طبیعی و سنتی خود را از داروخانه طب سنتی و با مشاوره یک داروساز دریافت نمایند.

در حال حاضر سلامتکده طب سنتی ابن سینا واقع در معاونت غذا و دارو تحت نظر جناب آقای دکتر بنی حبیب، پزشک متخصص طب سنتی آماده خدمت رسانی و ویزیت مراجعین است. علاوه بر این مراجعه کنندگان می توانند گیاهان دارویی و داروهای گیاهی مورد نیاز و تجویزی خود را از داروخانه طب سنتی و با مشاوره سرکار خانم دکتر خوشبخت، دکتر داروساز با مدرک phd طب سنتی دریافت نمایند.