English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: چهارشنبه ٢٦ خرداد ١٤٠٠
-->


  چاپ        ارسال به دوست

سرپرست واحد فراورده های طبیعی ،سنتی و مکمل اعلام داشت

پلمپ دو واحد عطاری متخلف در ارومیه

 

سرپرست اداره فرآورده های طبیعی سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو خبر از پلمپ دو واحد عطاری متخلف در ارومیه داد

به گزارش مسئول روابط عمومی معاونت غذا و داروی ارومیه :

مهندس صیادی فر سرپرست اداره فرآورده های طبیعی ،سنتی و مکمل گفت : استفاده از گیاهان برای درمان بیماری‌ها قدمتی دیرینه دارد. بسیاری از شهروندان به دلایل مختلف فرهنگی و اقتصادی، برای انجام فرآیند درمان و یا پیشگیری به فروشندگان گیاهان دارویی (عطاری ها ) مراجعه می نمایند که  ریشه این پدیده در این باور نادرست اما رایج در نزد مردم نهفته است که داروهای گیاهی چون‌که طبیعی‌اند، بنابراین مصرف گیاهان دارویی یا داروهای گیاهی بی خطر است و حتی اگر فایده‌ای نداشته باشند، ضرری نیز ندارند! درصورتی‌که گیاهان دارویی اگر زیر نظر افراد آگاه  و پزشکان متخصص مصرف نشوند، چه‌بسا می‌توانند باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیر جسمی گردند.

این مقام مسئول تاکید نمود :  موضوع بسیار مهم در صنف عطاری ها وجود تقلبات در فرآورده‌های گیاهی با هدف افزایش کارایی و اثرات فارماکولوژیک است که آن فرآورده‌ها را با ترکیبات و داروهای فعال صنعتی آمیخته و آلوده می‌کنند تا بیمار اثربخشی فرآورده مصرفی را باور کند.

  صیادی فر در ادامه افزود :  در همین راستا و با هدف نظارت بر رعایت قوانین بهداشت و سلامت و بر اساس گزارش های مردمی رسیده، دو واحد عطاری متخلف به دلیل فروش اقلام دست ساز،  تقلبی و غیر مجاز  در اردیبهشت ماه 1400 پلمپ و پرونده تخلفات آنها برای رسیدگی به مراجع قضایی ارجاع داده شد.

صیادی فر در ادامه ضمن اشاره به اینکه یکی از این عطاری ها در سال گذشته نیز توسط گروه مشترک بازرسی  پلمپ شده  و  پرونده تخلف آن به مراجع قضایی ارجاع گردیده، اظهار داشت : مطابق با جلسات تشکیل شده  که با حضور 90درصدی عطاران در ساختمان این معاونت برگزار شده بود قوانین و مقررات مرتبط با فروشندگان گیاهان دارویی  بطور کامل شفاف سازی و اطلاع رسانی گردید ولی با وجود این همچنان شاهد تخلفات برخی از عطاری ها هستیم لذا اعلام  می داریم معاونت غذا و دارو مجدانه در تلاش است با تمامی افرادی که  به دنبال کسب سود از راه به خطر انداختن سلامتی مردم هستند  برخورد های قانونی لازم را داشته باشد.

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


٠٨:٢٩ - يکشنبه ٢ خرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٣٦٩٢٧    /    تعداد نمایش : ٣٣خروج