English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: شنبه ١٨ ارديبهشت ١٤٠٠
-->


  چاپ        ارسال به دوست

در استان آذربایجان غربی:

مانور دورمیزی امداد دارویی جانبازان شیمیایی شهرستان سردشت

 

به گزارش فاطمه آقاپور مسئول روابط عمومی معاونت غذا و داروی ارومیه:

اولین مانور دورمیزی امداد دارویی، بمناسبت گرامیداشت هفته پدافند غیر عامل برای تجلیل از مقام ارزشمند جانبازان شیمیایی شهرستان سردشت در معاونت غذا و داروی ارومیه با حضور معاون غذا و دارو و مدیران و نماینده استانداری و نماینده کمیته پدافند غیر عامل دانشگاه، با فرض آسیب انبار دارویی سردشت در اثر حوادث نامتعارف و زلزله و با هدف ارتقاء و استمرار فعالیتهای معاونت غذا و دارو و تمرین میدانی مسئولیتها و وظایف قانونی و عملیاتی نمودن آنها بهنگام تهدیدات نامتعارف طبیعی و زیستی اجراء شد.

دکتر غفارزاده در شروع مانور اذعان داشت که تامین داروهای مورد نیاز جانبازان شیمیایی با توجه به ضرورت مصرف مستمر دارو توسط جانبازان، از ابتدایی ترین اولویتهاست، بنابراین تامین و ذخیره این داروها بایستی در سرلوحه برنامه‌های معاونت غذا و دارو قرار گیرد.

ایشان همچنین بیان کردند که لازم است تمامی استانهای همجوار در مواقع بحرانی آماده‌باش کامل باشند و تمامی شبکه‌های بهداشت و درمان استان و بیمارستانها نیز در آماده‌باش باشند و استوک دارویی بهداشت در احصاء موجودی داروها و آماده برای تامین کردن داروها باشند و تمام داروخانه‌های خصوصی نیز ضمن اعلام موجودی، آماده برای تامین داروها باشند.

دکتر غفارزاده بیان کرد در تمامی بیمارستانهای استان  کمیته خطر بلایا و حوادث بیمارستانی وجود دارد و ارزیابی اولیه حادثه توسط کارشناس دارویی انجام می‌شود.

دکتر فاطمه آقازاده مدیر نظارت و ارزیابی مواد و فرآورده های دارویی معاونت غذا و داروی ارومیه اعلام نمود اطلاع‌رسانی جمعی از طریق گروههای موجود در فضای مجازی به انجمن داروسازان، شرکتهای توزیع دارو، بیمارستانها و شبکه‌های بهداشت و درمان انجام شود.

·        داروها طبق لیست در محل احصاء متمرکز و قفل شده و در قالب سهمیه‌بندی قرار گیرد

·         کلیه شرکتهای توزیع دارویی استان اعلام موجودی کنند.

·         هدایت داروها از شرکتها و اطراف محل حادثه به محل ترابر هوایی 115

·        استمداد از ظرفیت نیروهای مسلح و EOC دانشگاه

·        بعد از مدیریت بحران ارتباط با بهداری شمالغرب یا سپاه شهداء

·        بهره‌‌گیری از نیروها و امکانات هلال احمر

·        ارتباط با بنیاد امور جانبازان و ایثارگران برای شناسایی گروههای پرخطر

 آقای کریمی نماینده پدافند غیر عامل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه از انتقال دارو توسط EOC  با امکانات اورژانس هوایی، آمبولانسهای 115، ماشین مخصوص حمل مواد بیولوژیک و تهیه cold box خبر داد.

در ادامه دکتر غفارزاده اظهار داشت کارگروه پدافند غیر عامل در همه شبکه‌های بهداشت و درمان استان وجود دارد و باتوجه به احتمالات آفند و تهدید زیستی منطقه تشکیل کمیته پدافند غیر عامل و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی توجیهی بعنوان فوکال پوینت غذا و دارو باید در اولویت قرار بگیرد.

ایشان با بیان کارکردهای آماری معاونت غذا و دارو که شامل موارد ذیل می‌باشد تشکیل EOC معاونت غذا و دارو را تاکید کردند.

1.     ارزیابی اولیه بحران

2.     اعلام هشدار برای گروههای دست‌اندرکار و تاثیرگیر

3.     ذخیره دارو و تجهیزات

4.     آموزش به افراد و کارشناسان در مورد بحران

5.     تمرین

در پایان مانور دکتر آقایی نماینده استانداری از راه‌اندازی پدافند پرتوی در کنار پدافند زیستی خبر داد.

 


٠٨:٢٦ - چهارشنبه ٢١ آبان ١٣٩٩    /    شماره : ٣٣٩٧٩    /    تعداد نمایش : ١٦١خروج