English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: جمعه ٠٤ مهر ١٣٩٩
-->


  چاپ        ارسال به دوست

در استان آذربایجان غربی؛

برگزاری کلاس آموزشی گزارش عوارض ناخواسته و خطاهای دارویی ویژه رابطین ADR در ارومیه

 

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی ارومیه:

دکتر فاطمه آقازاده مدیر نظارت و ارزیابی مواد و فرآورده‌های داروئی معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی گفت: این کلاس آموزشی با حضور 38 رابط ADR و نیز ارزیابان اعتباربخشی معاونت درمان در محل سالن آمفی تئاتر معاونت غذا و دارو برگزار شد.

دکتر آقازاده تصریح کرد: ارتقاء سطح علمی داروسازان در زمینه عوارض ناخواسته دارویی از جمله اهداف مهم این کلاس آموزشی است.

وی گفت: اساتید این کلاس آموزشی: دکتر افشین شیوا متخصص داروسازی بالینی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و دکتر صحرا زاهدی داروساز عمومی، مسئول ADR و کارشناس امور دارویی معاونت غذا و داروی استان، در خصوص مفاهیم ADR، نحوه گزارش آنلاین عارضه و خطاهای دارویی و... مطالبی بیان نمود و عملکرد بیمارستان‌ها از لحاظ گزارش ADR و خطاهای دارویی بررسی و نقاط ضعف و قدرت در این زمینه‌ها به رابطین اعلام شد.

گفتنی است: طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، ADR یا عارضه ناخواسته دارویی عبارتست از هر نوع واکنش زیان آور و ناخواسته که به دنبال مصرف دارو در دوزهای معمول جهت پیشگیری، تشخیص، درمان و یا تغییر عملکرد فیزیولوژیک بدن رخ می‌دهد. تشخیص زود هنگام عوارض ناخواسته دارویی به ویژه در بیمارستان‌ها دارای اهمیت زیادی است، زیرا تشخیص ADR و خطاهای داروپزشکی سبب نجات جان انسان‌ها و صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌گردد.

 

 

 


٠٨:٣٢ - يکشنبه ٢٢ دی ١٣٩٨    /    شماره : ٢٨٣٨١    /    تعداد نمایش : ١٦٦خروج