English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: شنبه ٠٩ فروردين ١٣٩٩
-->


  چاپ        ارسال به دوست

در استان آذربایجان غربی؛

برگزاری دوره آموزشی ملزومات آزمایشگاهی و نحوه نگهداشت دستگاه های اتوآنالایزر BT در آذربایجان غربی در ارومیه

 

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی ارومیه:

دکتر لعیا صدیق‌راد مدیر تجهیزات و ملزومات مصرفی معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی گفت: این سمینار آموزشی به همت اداره نظارت بر تجهیزات و ملزومات مصرفی معاونت غذا و داروی استان با حضور 100 نفر از متخصصین پاتولوژی، مسئولین فنی آزمایشگاه، اوپراتورهای دستگاه اتوآنالایزر BT، کارشناسان علوم آزمایشگاهی در محل سالن آمفی تئاتر معاونت غذا و دارو برگزار شد.

دکتر صدیق‌راد تصریح کرد: ارتقاء سطح علمی، مهارتی و دانش کارشناسان در زمینه کار با دستگاه اتوآنالایزر BT از جمله اهداف مهم این سمینار آموزشی است.

وی گفت: اساتید این سمینار آموزشی: حمیدرضا ارشدی و سعید اسماعیلی، در خصوص ملزومات آزمایشگاهی و نحوه نگهداشت دستگاه های اتوآنالایزر BT و... مطالبی بیان نمودند.

خاطر نشان می گردد: برگزاری آزمون های پیش آزمون و پس آزمون، جلسه پرسش و پاسخ از دیگر برنامه‌های جنبی این سمینار آموزشی بود و در پایان به شرکت کنندگان 12 ساعت امتیاز آموشی احتساب می‌گردد.

گفتنی است: اتوآنالایزر، ترکیب‌های شیمیایی خون را اندازه گرفته و روی نمودار، نمایش می‌دهد. این کار به وسیله مخلوط کردن، واکنش معرف و اندازه‌گیری رنگ سنجی در حضور جریان مداوم انجام می‌شود. اساس سنجش‌های این دستگاه اسپکتروفتومتری است بدین ترتیب که پس از جداسازی سرم خون، معرف مورد نظر (برای سنجش هر ترکیبی که باید سنجش شود بطور مثال قند خون) به سرم اضافه می‌شود و ترکیب نهایی به رنگ خاص درمی آید با توجه به قانون بییر مبنای جذب انتخابی نور توسط مواد مختلف، نوری با رنگ مکمل رنگ ترکیب نهایی را از آن عبور داده و میزان جذب نور را اندازه‌گیری می‌کند سپس آن را با میزان جذب نور استاندارد مقایسه و به نسبت آن مقدار ترکیب مورد نظر را با عدد اعلام می‌کند.

 

 


٠٨:٢٦ - يکشنبه ٢٢ دی ١٣٩٨    /    شماره : ٢٨٣٧٩    /    تعداد نمایش : ٨٧خروج