English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: سه شنبه ٠٦ خرداد ١٣٩٩
-->


  چاپ        ارسال به دوست

مدیر نظارت و ارزیابی مواد و فرآورده‌های داروئی آذربایجان غربی تاکیدکرد؛

بایدها و نبایدهای واکسن آنفولانزا

 

مدیر نظارت و ارزیابی مواد و فرآورده‌های داروئی آذربایجان غربی تاکیدکرد؛

همه افراد نیاز به واکسن آنفولانزا ندارند

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی؛

دکتر فاطمه آقازاده مدیر نظارت و ارزیابی مواد و فرآورده‌های داروئی معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی تصریح کرد: «تزریق واکسن آنفولانزا بیشتر در گروه‌های پر خطر از قبیل سالمندان، افراد دارای بیماری‌های مزمن و... توصیه می‌شود.».

دکتر آقازاده در ادامه در گفتگویی با روابط عمومی معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی به منظور تنویر افکار عمومی و آگاه‌سازی شهروندان به چند سوال رایج شهروندان در خصوص تزریق واکسن آنفولانزا پاسخ می‌دهد:

·         چرا باید در برابر آنفلوانزا واکسینه شویم؟

آنفلوانزا یک بیماری عفونی است که توسط ویروسی با همین نام ایجاد می‌شود و می‌تواند موجب بستری شدن و یا حتی مرگ و میر شود. هر آنفلوانزای فصلی ویژگی‌های متفاوتی دارد و عفونت آنفلوانزا می‌تواند به طرق مختلف بر افراد اثر بگذارد. حدود 80% –90% از مرگ و میرهای مرتبط با آنفلوانزا در افراد بالای 65 سال رخ می‌دهد. واکسن آنفلوانزای فصلی یکی از روش های رایج جهت کاهش ابتلا به این بیماری در گروه‌های پرخطر جامعه می باشد.

·         واکسن آنفلوانزا چگونه عمل می‌کند؟

دو هفته بعد از تزریق واکسن آنفلوانزا، بدن بر علیه ویروس‌های موجود در واکسن آنتی بادی تولید می‌کند. واکسن آنفلوانزا در برابر ویروس‌هایی که تحقیقات نشان داده‌اند در طول فصل آینده شایع‌ترند، ایمنی ایجاد می‌کند.

واکسن‌های مرسوم (واکسن‌های سه ظرفیتی) در برابر 3 ویروس آنفلوانزای A(H1N1)، ویروس آنفلوانزای A (H3N2) و ویروس آنفلوانزایB  (سوش Brisbane) و واکسن‌های چهار ظرفیتی بر علیه ویروس‌های گفته شده به اضافه نوع دیگری از ویروس آنفلوانزایB (سوش Phuket) ایمنی ایجاد می‌کنند.

استفاده واکسن آنفولانزای چهار ظرفیتی lnfluvac tetra ۲۰۱۹_۲۰۲۰ ساخت کمپانی Abbott  هلند در کودکان زير سه سال ممنوع است.

·         انواع واکسن آنفلوانزای فصلی در دسترس چیست؟

در حال حاضر هر دو نوع واکسن سه ظرفیتی و چهار ظرفیتی در دسترس می‌باشد. این واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های سنی مختلف مورد تایید است و بیشترین شکل تزریق آن به صورت تزریق در بازو (عضلانی) می‌باشد. واکسن آنفولانزای چهار ظرفیتی lnfluvac tetra ۲۰۱۹_۲۰۲۰ ساخت کمپانی Abbott هلند مجوز استفاده در کودکان زير سه سال را نداشته و فعلا فقط براي بزرگسالان و کودكان بالاي سه سال قابل استفاده است.

  • کدام یک از واکسن‌های آنفلوانزای موجود، بیش از بقیه توصیه می‌شوند؟

کمیته مشاوره در شیوه‌های ایمن‌سازی (ACIP)، واکسیناسیون بر علیه آنفلوانزا از طریق واکسن آنفلوانزای غیر فعال شده (IIV) یا نوترکیب (RIV) را به صورت سالانه برای همه افراد و کودکان بالای 6 ماه در سال 2017 -2016 توصیه می‌کند. هیچ کدام از واکسن‌های تزریقی، مزیتی نسبت به دیگری ندارند. گزینه‌های متعددی برای انتخاب واکسن وجود دارد ولی مهمترین نکته واکسیناسیون برای همه افراد و کودکان بالای 6 ماه به صورت سالانه است. برای انتخاب بهترین واکسن با توجه به شرایط فردی (از جمله حساسیت‌ها) با پزشک خود مشورت نمایید.

  • چه کسانی باید در برابر آنفلوانزا واکسینه شوند؟

همه افراد و کودکان 6 ماه به بالا می‌توانند در برابر آنفلوانزا واکسینه شوند. واکسیناسیون برای ایمنی در برابر آنفلوانزا برای افرادی که در معرض خطر عوارض جدی آنفلوانزا هستند اهمیت ویژه‌ای دارد.

افراد شاغل در مراکز درمانی شامل: پزشکان، پرستاران، پرسنل آزمایشگاه و .../ افرادی که در معرض خطر عوارض جلدی آنفلوانزا هستند/ کودکان کمتر از 5 سال ( به ویژه کمتر از 2 سال)/ افراد 65 سال به بالا/ زنان باردار ( و زنان تا 2 هفته بعد از زایمان)/ افرادی که در خانه سالمندان زندگی می‌کنند و افرادی که مدت طولانی در مراکز مراقبتی به سر می‌برند.

  • چه کسانی نباید واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند؟

کودکان کوچکتر از 6 ماه/ افرادی که به واکسن آنفلوانزا یا ترکیبات آن(ژلاتین، آنتی‌بیوتیک‌ها و یا سایر ترکیبات) واکنش‌های شدید آلرژیک یا تهدید کننده حیات نشان داده‌اند.

  • چه زمانی باید در برابر آنفلوانزا واکسینه شد؟

بهترین زمان واکسیناسیون قبل از شروع فصول سرد (اواخر شهریور تا اواخر مهرماه) می‌باشد. در غیر این صورت انجام واکسیناسیون در هر زمان دیگر در طی فصول سرد توصیه می‌شود. با توجه به این که آنتی‌بادی‌ها بر علیه ویروس‌های موجود در واکسن دو هفته بعد از تزریق واکسن تولید می‌شود، بهتر است افراد قبل از شیوع آنفلوانزا واکسینه شوند.

  • چرا واکسیناسیون بر علیه آنفلوانزا باید سالانه انجام شود؟

به 2 دلیل واکسیناسیون باید سالانه صورت گیرد: 1- پاسخ ایمنی بدن بعد از واکسیناسیون به مرور زمان کاهش می‌یابد، در نتیجه واکسیناسیون باید سالانه انجام شود. 2- با توجه به تغییر ویروس‌های آنفلوانزا، فرمولاسیون واکسن آنفلوانزا هر سال بازنگری و گاهی با توجه به تغییرات ویروس، فرمولاسیون واکسن نیز تغییر می‌کند.

  • آیا واکسن آنفلوانزا بلافاصله بعد از تزریق اثر می‌کند؟

خیر، حدود دو هفته بعد از تزریق واکسن آنتی‌بادی ها در بدن تولید می‌شوند.

  • آیا بعد از تزریق واکسن آنفلوانزا باز هم امکان ابتلا به آنفلوانزای فصلی وجود دارد؟

بله، تاثیر واکسن در پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا به عوامل مختلفی از جمله سن، وضعیت سلامت فرد و تشابه ویروس‌های استفاده شده در ساخت واکسن با آنفلوانزای شیوع یافته در جامعه بستگی دارد. هر چه تشابه میان ویروس‌های استفاده شده در واکسن با ویروس‌های شیوع یافته در جامعه بیشتر باشد، واکسن ایمنی بیشتری در فرد ایجاد خواهد کرد اما یادآوری این نکته مهم است که حتی هنگامی که تشابه کامل وجود ندارد، به علت داشتن آنتی ژن‌های مشترک بین ویروس‌های آنفلوانزای A, B و ویروس‌های آنفلوانزای فصلی، واکسن می‌تواند در بسیاری از افراد ایمنی ایجاد کرده و از عوارض مرتبط با آنفلوانزا جلوگیری نماید. اثر بخشی واکسن آنفلوانزا از سالی به سال دیگر و در میان گروه های سنی و گروه‌های خطر مختلف، متفاوت می باشد.

  • مزایای واکسینه شدن در برابر آنفلوانزا چیست؟

ایمنی در برابر ابتلا به آنفلوانزا/ کاهش احتمال بستری شدن ناشی از عوارض آنفلوانزا در کودکان و بزرگسالان/ ایجاد ایمنی در افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن/ حفاظت زنان در دوران بارداری و پس از زایمان/ بروز بیماری خفیف‌تر در صورت ابتلا به آنفلوانزا/ حفاظت اطرافیان فرد واکسینه شده در برابر آنفلوانزا

  • آیا واکسن آنفلوانزا موجب ابتلا به آنفلوانزا می شود؟

خیر، واکسن آنفلوانزا موجب ابتلا به بیماری آنفلوانزا نمی شود. واکسن‌های تزریقی از دو روش تهیه می‌شوند:

الف_ واکسن‌هایی که از ویروس غیرفعال شده ساخته شده‌اند که در نتیجه موجب عفونت نمی‌شوند.

ب_ واکسن های نوترکیب که حاوی ویروس آنفلوانزا نیستند

  • عوارض جانبی ناشی از واکسینه شدن در برابر آنفلوانزا چیست؟

واکسن آنفلوانزا ممکن است با عوارضی همراه باشد اما عوارض ناشی از واکسیناسیون نسبت به عوارض ناشی از ابتلا به آنفلوانزا ناچیز می‌باشد. عوارض ناشی از واکسن آنفلوانزای تزریقی شامل(درد، قرمزی یا تورم در محل تزریق/ تب( درجه پایین)/ دردهای عضلانی می‌باشد.

 

 


٠٩:٥٠ - دوشنبه ١٥ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ٢٦٧٠٣    /    تعداد نمایش : ١٧٤خروج