English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
-->


  چاپ        ارسال به دوست

آشنایی با سامانه اطلاع‌رسانی دارویی 190 استان آذربایجان غربی

زنگ‌ها برای چه به صدا در می آید...!


به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی استان آذربایجان غربی:

حتما برای همه ما این موضوع پیش آمده که در طول روز نسبت به داروی مصرفی خود یا اعضاء خانواده با سوالات مختلفی روبه رو شویم از جمله: شــناخت دارو و اطــلاع از نحوه تاثيرگــذاري، مقدار مورد نياز و شيوه مصرف آنها که از ضروريات تجويز و خريد داروست.

دسترسی به این اطلاعات با توجه به وسعت رشته پزشكي و داروسازي و تنوع داروهاي موجود در بازار دارويي كشور كه با نام‌هاي تجاري مختلف عرضه مي‌شــود، ضرورت وجود مراكزي براي پاسخگويي به سوالات متعدد مردم نيز ضروري به نظر مي‌رسد. مركز اطلاع رســاني دارو و سموم 190 سازمان غذا و دارو کشور با وجود مراکز فعال در معاونت غذا و داروی مراکز استان ها در زمينه اطلاعات دارويي براي عموم مردم است. براي آگاهي بيشتر از نحوه فعاليت اين مركز با دکتر فاطمه آقازاده مدیر نظارت و ارزیابی مواد و فرآورده های داروئی استان آذربایجان غربی هم صحبت شده ايم.

دکتر فاطمه آقازاده مدیر نظارت و ارزیابی مواد و فرآورده های داروئی معاونت غذا و داروی استان آذربایجان غربی گفت: مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم ماموريت دارد تا مخاطبان خود را در رابطه با سوالات دارويي راهنمايي نمايد. اين مرکز با بهره‌گيري از آخرين نرم افزارهاي روز دنيا و مراجع معتبر دارويي آماده پاسخگويي به پرسش‌هاي دارويي بيماران و همکاري با کليه کارکنان گروه پزشکي، اساتيد و دانشجويان مي‌باشد.

همچنین 3 نفر داروساز مشاور در اين مركز فعالند كه مستقيما با تماس گيرندگان ارتباط برقرار مي‌كنند و پاسخ بيمار را مي‌دهد.

وی؛ پاسخگويي به سؤالات دارويي و مشاوره دارويي هموطنان و کادر پزشکي/ آموزش در زمينه مصرف بهينه دارو و جلوگيري از رواج مصرف بي رويه آنها در سطح عموم مردم/ کاهش خطاهاي دارويي و گزارش عوارض جانبي داروها/ برگزاري جلسات، دوره هاي آموزشي و کارگاه هاي آموزشي/ انتشار جزوات، بروشورها، مقالات و کتب آموزشي-پژوهشي و پاسخگويي به سؤالات دارويي هموطنان و همکاران کادر درمان توسط داروسازان، پزشکان، دستياران داروسازي و متخصصين داروسازي باليني بر اساس جديدترين و معتبرترين منابع اطلاعات دارو و پزشکي را از دیگر خدمات مشاوره ای این مرکز عنوان کرد.

دکتر آقازاده در خصوص موضوعات و سوالات دارویی مطرح شده از این مرکز به نحوه مصرف دارو، عوارض ناخواسته ناشي از مصرف دارو، مصرف دارو در بارداري و شيردهي، نحوه اختلاط داروها و محلول‌هاي تزريقي با هم و سازگاري آنها، نحوه نگهداري داروها، تداخلات داروها و مواد غذايي در مصرف همزمان آنها و همچنين ارائه اطلاعات لازم به همراهان فرد مسموم و يا گروه پزشکي در خصوص نحوه برخورد با يک بيمار مسموم اشاره کرد.

مدیر نظارت و ارزیابی مواد و فرآوردهإهای داروئی معاونت غذا و داروی استان آذربایجان غربی عنوان کرد: از ابتدای امسال تاکنون 1250 تماس با مركز اطلاع رسانی دارو گرفته شده است كه 850 تماس آن در مورد کمبود دارویی و 400 تماس دیگر مربوط به سوالات دارویی در خصوص نحوه مصرف، عوارض دارو، شناسایی دارو، مصرف دارو در بارداری و شیردهی و مسمومیت و همچنین شکایت‌های شهروندان از داروخانه‌ها بوده که پس از پیگیری نتیجه به آنها اطلاع داده می‌شود.

گفتنی است: مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم استان آذربایجان غربی در ایام و ساعات اداری از ساعت 7:30 الی 16 به شهروندان پاسخگو می باشد، که در آینده نزدیک و برای نخستین بار در کشور، در استان آذربایجان غربی این مرکز 24 ساعته و 7 روز هفته توسط داروسازان خدمات ارائه خواهد نمود.

 

 


١٢:٣٣ - يکشنبه ٢٣ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٢٢٣١٠    /    تعداد نمایش : ١٠٨خروج