English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
-->


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری دوره آموزشی ویژه کارشناسان امور فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل استان

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی استان آذربایجان غربی:

این دوره آموزشی به همت اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی استان و با هدف ارتقاء سطح علمی کارشناسان و با حضور 21 نفر از کارشناسان نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل شبکه بهداشت و درمان استان آذربایجان غربی در سالن آمفی تئاتر این معاونت برگزار شد.

دکتر جلال غفارزاده معاون غذا و داروی استان آذربایجان غربی در این دوره آموزشی به عوارض مصرف مکمل‌های ورزشی غیر مجاز در استان اشاره و از آن به عنوان یکی از مشکلات مهم اجتماعی یاد کرد.

دکتر غفارزاده تصریح کرد: این مکمل‌ها از کانال‌های قاچاق و غیر مجاز وارد کشور می‌شوند که گاهی جوانان به توصیه افراد غیر متخصص اقدام به مصرف آن می نمایند که مصرف این مکمل‌های وزرشی و داروهای غیرمجاز در ورزشگاه‌ها و مراکز بدنسازی بر روی سلامت افراد تأثیرگذار بوده و می تواند تاثیرات جبران ناپذیر و سوء بر سلامت افراد ایجاد نماید.

وی توصیه کرد: فروش این محصولات خارج از داروخانه ممنوع است و محل عرضه مکمل‌های ورزشی صرفا داروخانه است.

مهندس فرزاد صیادی‌فر سرپرست اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل در ادامه در خصوص نظام ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت فرآورده‌های سلامت محور (ttac) به ارائه سخنرانی پرداخت و در خصوص: آشنایی با برچسب اصالت کالا/ مشخصات و ویژگی‌های انواع شناسه‌های ردیابی و رهگیری کالا/ روش‌های بررسی اصالت فرآورده/ معرفی قوانین و ضوابط مرتبط/ ساماندهی عطاری‌ها و راهکارهای موجود/ بسط آسیب‌های منتهی به سلامت و راهکارها/ معرفی قوانین مرتبط و نحوه بهره‌گیری از این قوانین و ضوابط/ و برقراری بهینه تعاملات درون و برون سازمانی در راستای حصول نتیجه بهینه و... توضیحات مبسوط ارائه نمودند.

همچنین در ادامه دکتر یاسمین صراف‌زاده کارشناس اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی استان در خصوص معرفی انواع شیرخشک‌ها و بررسی دستورالعمل‌ها و راهکارهای اجرایی آن در محورهای: اهمیت تغذیه با شیر مادر/ طبقه‌بندی انواع شیرخشک براساس پایه/ مقایسه شیرگاو و شیر مادر/ غنی‌سازی شیرخشک‌ها/ حساسیت به پروتئین گاوی و عدم تحمل به لاکتوز/ بررسی انواع فرمولاهای رژیمی و آشنایی با سامانه حامی مطالبی بیان کرد.

در ادامه دکتر یعقوب روشنی به اهمیت پیشگیری از قاچاق کالاهای سلامت محور از جمله شیرخشک‌های رژیمی و اهمیت ثبت آمار فروش این محصولات در داروخانه‌های مجاز تعیین شده و... اشاره نمودند.

در پایان با حضور رئیس اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی استان آذربایجان غربی مشکلات و موانع موجود در شهرستان‌ها در خصوص بازرسی از عطاری‌ها بحث و تبادل نظر شد.


 


١٥:٤٨ - سه شنبه ١١ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٢٢١١٤    /    تعداد نمایش : ٩٨



خروج