English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧
-->


  چاپ        ارسال به دوست

زباله‌های کوه چکش

 

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی ارومیه:

پیرو درج خبری مبنی بر تخلیه زباله دارویی در اطراف کوه چکش ارومیه در برخی کانال‌های شبکه‌های اجتماعی، دکتر حسن ملکی نژاد معاون غذا و دارو و دکتر صدیق راد مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر معاونت غذا و داروی استان آذربایجان غربی صبح امروز سه شنبه 21 آذر 1396 به همراه تیم کارشناسی کارشناسان بهداشت محیط معاونت بهداشتی موضوع را به صورت ویژه بررسی نمودند.

معاون غذا و داروی ارومیه ضمن صدور دستور بررسی ویژه موضوع، خود در محل کوه چکش در فاصله 35 کیلومتری ارومیه حاضر و از نزدیک به نمونه برداری و شناسایی داروهای معدوم شده پرداخت.

وی پس از بررسی تخصصی و نمونه برداری تصریح کرد: لاشه‌های دارویی کشف شده مربوط به ویال و آمپول‌های تزریقی بوده که اکثر داروها مصرف شده و ظرف دارویی شکسته و یا سوزانده شده بودند. که این امر منجر به از بین رفتن برچسب داروها شده و داروها غیرقابل شناسایی بود.

دکتر ملکی نژاد خاطر نشان کرد: شواهد نشان می‌دهد داروها مربوط به باشگاه‌های بدنسازی بوده که تعداد محدودی از داروها که قابل شناسایی بود، مربوط به داروهای هورمونی تستسترون و کورتون ها از جمله دگزا متازون و...  بوده که تاریخ آنها سه سال قبل منقضی گردیده است.

همچنین چند قلم از باقیمانده قرص‌های مکشوفه که هویت آنها قابل تشخیص بود، مربوط به داروهای قاچاق و فاقد مجوز مصرف در داخل کشور بودند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان غربی ضمن تشکر از هوشیاری مردم فهیم ارومیه که هم پا و دوشادوش سازمان‌های دولتی در جهت تامین، حفظ و ارتقای سلامت جامعه اهتمام ویژه دارند، هشدار داد: مصرف کالاهای قاچاق ریسک بزرگی است که یکی از این مواردی که بصورت قاچاق وارد کشور می‌شوند داروها و مکمل‌های غذایی رژیمی و پروتئینی می‌باشند، که مصرف آنها بی‌نهایت حساس بوده و تاثیرگذاری انواع نامطلوب و نامرغوبشان بر سلامت جسم و روان، آنی و گاه غیرقابل جبران است. که متاسفانه در برخی باشگاه‌های ورزشی به صورت غیر مجاز مصرف می‌شود.

دکتر ملکی‌نژاد گفت: شهروندان در صورت مواجه به داروهای غیر مجاز و مشکوک می‌توانند مراتب را با شماره 190 مرکز اطلاع‌رسانی دارو و سموم و شماره 32772023 در میان بگذارند.

 


٠٨:١٤ - دوشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ١٧٠٨٥    /    تعداد نمایش : ٢٠٢خروج