English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: شنبه ٠٨ بهمن ١٤٠١

 

 

 

 

تحقیق و توسعه (R&D: Research and Development) کشف و بکارگیری دانش جدید مرتبط به فرآیندها، محصولات، خدمات جدید و توسعه یافته جهت پوشش نیازهای موجود می باشد. تحقیق و توسعه (R&D) تأثير مستقيمی بر نوآوری، بهره وری، كيفيت، سطح استاندارد زندگی و ديگر عوامل مؤثر بر توان رقابتي سازمانها دارد. واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده یک سازمان، شرکت یا ... است و نقش آن تغذیه فناورانه سازمان در همگامی با روند پیشرفت علم و دانش و خواسته های مدیریت به روز و کارآمد است.

 

 

معاونت دارو و غذای هر استان ارتباط نزدیکی با سلامت مردم به علت تأثیر آن بر سلامت داروها، مواد غذایی، مواد آرایشی، بهداشتی و محصولات طب مکمل عرضه شده سطح استان دارد. از آنجایی که هر مدیریت بهینه و پیشرفته ای نیازمند آگاهی از علوم روز و بررسی دقیق امور می باشد و بخشهای تحقیق و توسعه جزو مهمترین قسمتهای سازمانها، نهادها و ... می باشند، از زمان تأسیس معاونت دارو و غذای آذربایجان غربی تحقیق و توسعه مورد توجه معاونین هر دوره بوده است. آزمایشگاه معاونت دارو و غذای این استان ابتدا با توجه به امکانات و پرسنل موجود تستهای غذایی را انجام می داده و اینک قادر به انجام برخی آزمایشها در حوزه دارویی و آرایشی و بهداشتی و طب مکمل است. از سال 1391 با همت مسئولین مرکز تحقیقات مواد غذایی و آشامیدنی هم در این معاونت تأسیس گردیده و شروع به کار نموده است. در حال حاضر طرحهای پیشنهادی دارویی، غذایی و ... مرتبط از داخل و خارج معاونت دارو و غذا در شورای پژوهشی بخش تحقیق و توسعه معاونت دارو و غذا مطرح و بررسی می گردند.


اهداف تحقیق و توسعه (R & D)

 

اهداف واحد تحقیق و توسعه که در جهت تلاش برای دستیابی به سطح مطلوب فعالیت معاونت دارو و غذا می باشد، براساس اولویت ها و نیازهای معاونت تدوین می گردند که می توان برخی را بدین شرح نام برد:

1) تولید دانش نوین به منظور توسعه فعالیتها و بهینه سازی فرآیندها

2) بهبود سریع عملکردها

3) آنالیز و پایش دقیق سلامت محصولات دارویی، غذایی و ... استان

4) آنالیز دقیق میزان کارآمدی برنامه های جاری

5) پاسخ مؤثر به نیازها و خواسته های دارویی، غذایی و ... مردم

6) مشارکت قوی در جریانهای دانش و یادگیری

7) ارتقای بازدهی فعالیت نیروی انسانی

8) ارتقای میزان خوداتکایی در کنار همکاری با سازمانها و نهادهای دیگر و ...