English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: جمعه ٠٨ بهمن ١٤٠٠
-->


  چاپ        ارسال به دوست

در معاونت غذا و داروی ارومیه :

در مورد شیر خشک‌های رژیمی‌ و سامانه HIX چه می‌دانید؟

 


 

به گزارش مسئول روابط عمومی معاونت غذا و دارو:

دکتر آیرین کریمی کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو گفت: سامانه HIX درواقع یک سامانه مدیریت داروخانه‌ای است که از طریق مدیریت دارو برای انجام تمام امورات داروخانه که شامل صدور پروانه تاسیس، معرفی مسئولین فنی، معرفی جانشین مؤسس، انتقال داروخانه و ثبت شیر خشک‌های رژیمی و ... در این سامانه انجام می‌گیرد.

خانم دکتر کریمی در ادامه گفت: باید تعریفی در مورد شیر خشک‌های رژیمی داشته باشیم شیر خشک‌های رژیمی برای نوزادانی که به پروتئین شیر گاو موجود در برخی شیر خشک‌ها حساسیت دارند یا به بیماری‌های متابولیک مبتلا هستند تولید می‌شود در این موارد، متخصصین شیر خشک‌های رژیمی و مخصوص را برای شیرخوار پیشنهاد می‌دهند.

این کارشناس دارویی اظهار داشت تعدادی از این شیر خشک‌های رژیمی موجود در بازار عبارت‌اند از:

شیرهای بدون لاکتوز (LF):

در این شیر خشک‌ها لاکتوز شیر گاو برای کودکانی که به لاکتوز حساسیت دارند حذف می‌شود.
این نوع شیر خشک‌ها، شیر خشک‌هایی هستند که پروتئین آن‌ها فقط از اسید‌آمینه تشکیل‌شده و پپتید ندارند.

شیر خشک‌های سویا
همان‌طور که از نامش مشخص است این شیر خشک‌ها بر پایه سویا تهیه می‌شوند و برای شیرخوارهایی که با پروتئین شیر گاو کنار نمی‌آیند استفاده می‌شوند

شیر خشک‌های هایپوآلرژیک یا HA
در این شیرها پروتئین‌های موجود در شیر گاو را هیدرولیز کرده و کار هضم را برای شیرخوار راحت‌تر می‌کنند.
این نوع شیرها برای شیرخواران دارای دستگاه گوارش خیلی حساس مناسب هستند

دکتر کریمی در ادامه تصریح کرد: پس از تشخیص پزشک برای مصرف شیر خشک رژیمی مصرف‌کننده باید به داروخانه مراجعه نموده و با ارائه مدارک و مشخصات نوزاد، پدر و یا مادر برای اولین تشکیل پرونده داده و در سامانه HIX توسط داروخانه ثبت‌نام نماید در مراجعات بعدی با ارائه کارت ملی می‌تواند از خدمات داروخانه بهره‌مند گردد.

حال به این موضوع می‌پردازیم که چرا این سامانه راه‌اندازی شد و چه اهدافی را با خود به همراه داشت: کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو گفت در اصل این موضوع از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای فی‌مابین معاونت غذا و دارو و پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز در جهت مقابله با قاچاق محصولات سلامت‌محور انجام  شد و موضوع بلافاصله در دستور کاری سازمان غذا و دارو  قرار گرفت و به‌تمامی داروخانه ابلاغ گردید که حتماً شیر خشک‌های فروش یافته را در سامانه HIX ثبت نمایند.

در پایان باید یادآور شویم که خوشبختانه در حال حاضر هیچ کمبودی در تامین شیر خشک‌های رژیمی وجود نداشته و مصرف‌کنندگان می‌توانند با خیال راحت اقدام با تهیه نیاز خودنمایند.


١٤:٢٣ - چهارشنبه ٢٢ دی ١٤٠٠    /    شماره : ٤١٠٣٩    /    تعداد نمایش : ٣٠خروج