English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: جمعه ٠٨ بهمن ١٤٠٠
-->


  چاپ        ارسال به دوست

در آزمایشگاه معاونت غذا و داروی ارومیه:

چند درصد از نمک‌های نمونه‌برداری شده ازلحاظ ویژگی‌های شیمیایی قابل‌قبول می‌باشند؟

 

به گزارش مسئول روابط عمومی معاونت غذا و دارو:

مهندس ندا مرادی کارشناس آزمایشگاه کنترل غذا و دارو گفت: همانطور که می‌دانید نمک خوراکی ترکیبی یونی متشکل از سدیم و کلر (NaCl) است، نمک یکی از موارد اساسی جهت سوخت‌وساز بدن، عملکرد صحیح عضلات و انتقال پیام‌های عصبی است، البته نمک نیز مانند سایر مواد غذایی باید به‌اندازه مناسب مصرف شود، مصرف زیاد نمک باعث افزایش فشارخون شده و ریسک حملات قلبی و سکته مغزی را در فرد افزایش می‌دهد.

مهندس مرادی تصریح کرد: با توجه به رسالت سازمان غذا و دارو مبنی بر نظارت و کنترل مستمر بر سلامت و چگونگی تولید محصولات سلامت‌محور و مجاب کردن کارخانه جات تولیدی به تولید نمک تصفیه‌شده یددار باید گفت: نمك يددار تصفيه نمكي است كه ناخالصی‌های نامحلول مانند فلزات سنگين و همچنين ناخالصی‌های محلول مانند آهك، شن و ماسه طي فرآيندي در كارخانه حذف می شود نمك خوراكي بايد از نوع يددار و تصفیه‌شده باشد. نمک‌های تصفیه‌شده يددار به دليل خلوص بالا، میزان ید را بهتر و به مدت بيشتر حفظ می‌کنند. نگهداري و ذخيره نمودن نمك يددار به مدت طولاني بيش از يك سال موجب از دست رفتن بخشي از يد آن می‌شود. براي حفظ ید در نمك بايد نمك را دور از نور و رطوبت و در ظرف دربسته پلاستيكي، چوبي، سفالي و يا شیشه‌ای رنگي تيره نگهداري كرد و جهت اضافه كردن آن به غذا در زمان طبخ نمك را در انتهاي پخت اضافه نمود تا يد آن در حداكثر مقدار حفظ شود.

این کارشناس در پایان اظهار داشت: بر اساس نمونه‌برداری‌های صورت گرفته توسط کارشناسان معاونت بهداشتی از نمک‌های سطح عرضه و واحدهای تولیدی و انجام آزمون‌های شیمیایی مانند میزان رطوبت، درصد خلوص، میزان ید، وضعیت ظاهری، مواد نامحلول در آب،PH ، میزان کلسیم و منیریم و سولفات  و در مواردی فلزات سنگین توسط کارشناسان آزمایشگاه نتایج حاکی از این است که 70 درصد این نمونه‌های دریافتی ازلحاظ فاکتورهای شیمیایی قابل‌قبول و 30 درصد نمونه‌ها به دلیل بالا بودن درصد یون‌ها (کلسیم و منیزیم و سولفات) و پایین بودن میزان ید رد شده و نتایج به مراجع ارسال کننده نمونه اعلام‌ شده تا برابر مقررات اقدامات قانونی لازم به عمل آورند.

 


١٣:٤٧ - چهارشنبه ٢٢ دی ١٤٠٠    /    شماره : ٤١٠٣٨    /    تعداد نمایش : ١٥خروج