English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: جمعه ٠٨ بهمن ١٤٠٠
-->


  چاپ        ارسال به دوست

در معاونت غذا و داروی ارومیه :

حضور مهندس صیادی فر سرپرست فراورده های طبیعی ،سنتی و مکمل در برنامه زنده تلویزیونی سحریزخیر.

 

به گزارش مسئول روابط عمومی معاونت غذا و دارو:

مهندس فرزاد صیادی فر، سرپرست فرآورده های طبیعی ،سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو با حضور در برنامه زنده تلویزیونی سحرریز خیر اظهار داشت: تنها مکمل‌های ورزشی عرضه‌شده در داروخانه‌ها مورد تائید سازمان غذا و دارو بوده و سلامت مکمل‌های عرضه‌شده غیر از داروخانه تأییدیه سازمان را ندارندیادآور می­شوم فروش مکمل‌های ورزشی غیر از داروخانه غیرقانونی است.

مهندس صیادی فر گفت: ازنظر سازمان غذا و دارو چرخه رسمی فرآورده‌های سلامت‌محور، کارخانه تولیدی، شرکت واردکننده، شرکت پخش و درنهایت داروخانه‌ها هستند.

وی بیان کرد: اگر فرآورده‌ای به هر دلیل از این چرخه خارج شود، ازنظر سازمان غذا و دارو قاچاق محسوب شده و سلامت آن مورد تأیید نیست.

سرپرست فرآورده های طبیعی ،سنتی و مکمل با اشاره به افزایش تمایل جوانان به مصرف مکمل‌های ورزشی گفت: این روزها شاهد استقبال روزافزون جوانان از ورزش‌های بدن‌سازی و استفاده از مکمل‌های تغذیه‌ای برای داشتن اندام متناسب هستیم در صورتی که این مکمل ها از مبادی صحیح تهیه نشوند می‌تواند آسیب‌های جدی برای مصرف کنندگان در پی داشته باشند.

این مقام مسئول گفت: مکمل‌های ورزشی تقلبی دربسته بندی‌های فاقد برچسب اصالت به‌صورت غیرمجاز در سطح بازار عرضه می‌شوند که اغلب آن‌ها در کارگاه‌های غیرمجاز و در شرایط بسیار نامطلوب بهداشتی پرشده و با بسته‌بندی‌های تقلبی مشابه فرآورده‌های اصلی به بازار عرضه می‌شوند. بیشتر مواقع مشاهده‌شده است مکمل‌ها در باشگاه‌های ورزشی و سالن‌های بدن‌سازی به فروش می­رسند درحالی‌که تنها منبع رسمی خرید مکمل‌های ورزشی داروخانه‌ها هستند.

صیادی فردر ادامه تأکید کرد: تجویز نادرست توسط افراد غیرمتخصص و مصرف مکمل تقلبی می‌تواند اتفاقات ناگواری را برای مصرف‌کنندگان به همراه داشته باشد. مواردی همچون مرگ‌ومیرهای زودهنگام و ناگهانی، بروز سکته در جوانان همگی نتیجه تجویز و تهیه نادرست مکمل‌ها هستند بنابراین ضروری است تجویز و خرید مکمل‌های ورزشی توسط پزشک متخصص از مراکز قانونی یعنی داروخانه‌ها صورت گیرد.


١١:٠٢ - چهارشنبه ٢٢ دی ١٤٠٠    /    شماره : ٤١٠٣١    /    تعداد نمایش : ١٦خروج