English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: جمعه ٠٨ بهمن ١٤٠٠
-->


  چاپ        ارسال به دوست

در معاونت غذا و داروی ارومیه :

حضورکارشناسان معاونت غذا و دارو در بازرسی از باشگاه‌های ورزشی

 

 

به گزارش مسئول روابط عمومی معاونت غذا و دارو:

فرزاد صیادی فر سرپرست اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل گفت: معاونت غذا و دارو در راستای انجام وظایف قانونی خود به همراه اکیپ‌های مشترک متشکل از کارشناسان فدراسیون پزشکی ورزشی و در مواردی سازمان صنعت و معدن و تجارت و ضابطین قضایی از محل باشگاه‌های ورزشی بازرسی کردند.

صیادی فر در ادامه تأکید نمود: عرضه مکمل‌های ورزشی و یا هرگونه اقدام درمانی ازجمله تزریق آمپول، سرم و ... در محل باشگاه‌های ورزشی غیرقانونی است. تنها محل قانونی عرضه انواع مکمل‌های دارویی، غذایی و ازجمله مکمل‌های ورزشی، داروخانه‌ها می‌باشند. مکمل‌هایی که در داروخانه‌ها توزیع می‌شود دارای برچسب اصالت و مورد تائید وزارت بهداشت هستند، لذا فروش مکمل توسط فرد یا در هر مکانی غیر از داروخانه مداخله در امر پزشکی و دارویی به‌حساب می‌آید و پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

سرپرست اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر فرآیند قانونی توزیع و عرضه مکمل‌های ورزشی در کشور به چه صورتی است، تصریح نمود: در موضوع محصولات سلامت‌محور ازجمله داروها و مکمل‌ها زنجیره‌ای که زنجیره سلامت نامیده می‌شود برقرار است.

حال اگر بخواهیم برای روشن شدن اذهان مردم عزیزمان، زنجیره سلامت را بیشتر واکاوی کنیم باید عرض کنم از همان مرحله تولید و واردات، تولیدکننده و واردکننده محصولات سلامت‌محور، می‌بایست دارای مجوزهای قانونی از سازمان غذا و دارو باشند و سپس این محصولات توسط شرکت‌های پخشی که دارای مجوز فعالیت از سازمان غذا و دارو هستند و یقیناً بدون اخذ مجوزهای قانونی امکان فعالیت ندارند به داروخانه‌ها توزیع گردیده و نهایتاً از طریق داروخانه‌ها به دست مردم می‌رسند و دقیقاً به همین خاطر است که تأکید می‌کنیم انواع دارو و مکمل‌ها می‌بایست از داروخانه‌ها خریداری گردد چراکه خریدار با آرامش خاطر می‌تواند نسبت به تامین نیاز خود اقدام نماید.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بروز مشکلات کلیوی، کبدی، ریزش مو، انواع آلرژی‌ها ازجمله مهم‌ترین عوارض مصرف مکمل‌های تقلبی، قاچاق و فاقد برچسب اصالت و سلامت است، بنابراین دوباره می‌رسیم به تأکید خودمان که: هرگونه دارو و مکمل را فقط از داروخانه‌ها که تحت نظارت معاونت‌های غذاودارو هستند تهیه فرمایید و در صورت مشاهده عرضه و فروش مکمل‌های ورزشی در اماکنی غیر از داروخانه از خرید آن‌ها به جد خودداری نموده و مراتب را جهت پیگیری‌های قانونی به کارشناسان معاونت غذا و دارو از طریق تلفن تماس 32772023-044 اعلام فرمایید.

 


١٠:٢٨ - دوشنبه ٢٠ دی ١٤٠٠    /    شماره : ٤٠٩٦٩    /    تعداد نمایش : ٢٠خروج